Příběh fotogrammetrického 3D modelu sochy Jana Žižky na Vítkově

19.09.2019

Mám velkou radost, že Vám mohu představit fotogrammetrický 3D model slavné sochy Jana Žižky od Bohumila Kafky na pražském Vítkově. Vytvořili jsme jej ve spolupráci s digitálním umělcem Andrejem Boleslavským a zásadní roli samozřejmě sehrál dron.

Na vytvoření modelu bylo použito 1172 snímků, z toho 441 fotografií z dronu. Díky tomu lze model naklánět do všech směrů a dívat se na něj i z výšky. Libovolné části si můžete přiblížit do velkého detailu.

Socha Bohumila Kafky je vysoká devět metrů, široká je pět metrů a její délka 9,6 metru se zhruba rovná dvěma osobním automobilům za sebou. Jen samotný ocas koně měří 4 metry a celkem socha váží 16 tun. Jedná se o největší jezdeckou sochu v Evropě a třetí největší na světě.

O náš model projevilo zájem Husitské muzeum v Táboře, které chce mimo jiné zkoumat odlišnosti bronzového odlitku oproti sádrovému modelu stejného umělce, který má muzeum k dispozici. Pokud se další jednání budou dobře vyvíjet, bude si snad brzy moci model užít přímo v expozici táborského muzea.

Projekt zaujal také Pražský deník, který o něm informoval ve svém článku "Podívejte se Žižkovi do oka! Umožní to unikátní 3D model jezdecké sochy".

Zvláštní dík patří Národnímu muzeu ČR a správci památníku panu Pokornému za skvělou spolupráci.

Klikněte níže a užijte si neobvyklé pohledy na toto unikátní dílo Bohumila Kafky z perspektiv, jak jste ho ještě neviděli.